Temat ważny, bo podobnie jak z oszustwami w sieci, może dotknąć każdego z nas. Obecnie, kiedy gościmy w naszych domach braci i siostry z Ukrainy, oszuści działają jeszcze sprawniej i na wielu frontach.

Co to za oferty?

Niestety osoby szukające pracy mogą również paść ofiarą oszustów. Takie nieuczciwe oferty nie muszą być wcale podejrzane na pierwszy rzut oka, ale na drugi rzut… coś tu nie gra.

O tym rozmawiam z Moniką, która tropi i demaskuje oszustów. Jak wygląda taka oferta pracy, która powinna uruchomić w naszych głowach alert: „Hej coś mi tu nie gra!”? Monika ma taki przykład i go przytoczy. I o dziwo wcale nie jest to oferta pracy sezonowej np. przy zbiorach owoców, która oferuje nam nomen omen kokosy!

Co Ci grozi?

Kiedy już wpadniesz w te sidła, uwierz Twoim najmniejszym problemem jest to, że nie dostaniesz pensji! Z naszego materiału dowiesz się co to znaczy zostać „słupem” albo „mułem” i jak z „niewinnego” testera płatności, zostać osobą do prania brudnych pieniędzy.

Brzmi przerażająco? Bo to jest przerażające! Ale zapraszamy do posłuchania całego odcinka, bo trzyma w napięciu do samego końca.

A poniżej kilka przydatnych stron o których wspominamy:

BIK alerty

KRS wyszukiwanie podmiotu

CEIDG wyszukiwanie działalności gospodarczych

Tutaj do pobrania materiał informacyjny w języku polskim i ukraińskim.

Jakie dokumenty będą potrzebne pracodawcy przed rozpoczęciem pracy?

Jeśli jakiś dokument budzi Twoje wątpliwości, sprawdź czy na pewno pracodawca może go od Ciebie wymagać, tutaj masz listę