Być może jesteś właśnie w trakcie poszukiwania osoby do swojego zespołu, opublikowałeś/aś ogłoszenie, poinformowałeś/aś znajomych i… czekasz.

Z każdym dniem liczba odpowiedzi na Twoją ofertę rośnie, aplikacje można liczyć już w dziesiątkach więc jak dokonać tej pierwszej i bardzo ważnej selekcji?

Powinieneś/aś mieć pewność, że zapraszając wybranych przez Ciebie kandydatów na spotkanie nie stracisz czasu. Alej jak na podstawie samego dokumentu dostrzec w nich potencjał do związania się z Twoją firmą na dłużej?

Poniżej znajdziesz kilka moich rad, które zdecydowanie ułatwią Ci to zadanie.

  • Zastanów się jakich kompetencji, doświadczenia czy wykształcenia poszukujesz – uświadomienie sobie co tak naprawdę jest niezbędne do pracy na stanowisku, na które właśnie prowadzisz rekrutacje jest kluczowe, jeśli chcesz zatrudnić kandydata, który ma związać się z Twoją firmą na dłużej. Być może ważna dla Ciebie jest znajomość określonego programu czy systemu, znajomość języka obcego lub posiadanie prawa jazdy? Na tym etapie już możesz skupić się tylko na tych osobach, które posiadają te umiejętności.
  • Czy dokument, który otrzymałeś jest schludny, czytelny, pozbawiony błędów ortograficznych i stylistycznych – może Cię to dziwić, że można byłoby zdyskwalifikować kandydata za to, że jego cv nie wygląda profesjonalnie, natomiast pamiętaj – to jest skutek, a więc musi być również jakaś przyczyna. W takich sytuacjach powinna zapalić Ci się, może nie czerwona, ale żółta lampka. Pomyślmy – czy ktoś, kto już do pierwszego etapu rekrutacji podchodzi w sposób lekceważący wysyłając niedbale napisane cv daje Ci gwarancję, że podczas pracy u Ciebie będzie miał inne podejście? Na przykład: czy nie będzie notorycznie popełniać tych samych błędów tworząc oferty dla Twoich klientów?
  • Zapoznaj się z doświadczeniem zawodowym kandydata – czy jest ono spójne z tym, czym ta osoba miałaby się zajmować w Twojej firmie?
  • Zwróć uwagę na okresy zatrudnienia u poszczególnych pracodawców – oczywiście, życie pisze różne scenariusze, ale mając świadomość, że Twój kandydat zmieniał pracę co kilka miesięcy będziesz mógł dopytać go o powody tych zmian podczas rozmowy. Dzięki temu minimalizujesz ryzyko zatrudnienia kogoś, kto po kilku miesiącach będzie szukał nowego miejsca pracy.
  • Zwróć uwagę na wykształcenie kandydata, a w szczególności – czy jego edukacja nadal trwa. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na to, aby zatrudnić pracownika w niepełnym wymiarze godzin z uwagi na jego studia – w ten sposób zaoszczędzisz sporo czasu, swojego i kandydata.
  • Czy kandydat awansował i czy Ty również możesz mu to zapewnić? Pamiętaj, jeśli zatrudnisz osobę, która jest ambitna, aspiruje do osiągnięcia coraz to wyższego stanowiska, a Ty nie będziesz w stanie zapewnić jej przysłowiowej marchewki – szybko się zniechęci i zdemotywuje, a w końcu zapewne odejdzie.
  • Czy kandydat zawarł w dokumencie zgodę na przetwarzanie danych osobowych – jej brak spowoduje, że nie będziesz mógł wykorzystać jego cv podczas obecnej i przyszłych rekrutacji.

Oczywiście, nie powinniśmy trzymać się sztywno wszystkich wyżej opisanych zasad. Zdarzają się różne sytuacje, każdy z nas ma inną historię zatrudnienia, natomiast są takie elementy, które powinny być dla nas sygnałem, że być może warto na dany temat porozmawiać nieco szczerzej z danym kandydatem. Na przykład krótkie okresy zatrudnienia nie zawsze muszą świadczyć o tym, że kandydat nie chce,  lub nie potrafi związać się na dłużej z pracodawcą. Być może z jakiegoś powodu musiał się przeprowadzić i tym samym zmienić pracę?

Jasne, można powiedzieć również – po co robić selekcję cv, skoro można zaprosić wszystkich na rozmowę, ponieważ nie ma nic lepszego jak rozmowa face to face (f2f). Oczywiście, można! Ale zapraszając kilkadziesiąt osób, kiedy ostatecznie powinieneś się skupić na kilku najlepszych z całej grupy spowoduje, że stracisz przede wszystkim sporo czasu, a jak już wiesz… czas to pieniądz ?

Miło mi, że mogłam się z Tobą podzielić tymi kilkoma trikami. Chętnie wysłucham też Twoich historii. Być może są kwestie, które po przeczytaniu mojego artykułu Cię nurtują lub chciał(a)byś się podzielić opowieścią z Twojego doświadczenia? Napisz do mnie! Chętnie odpowiem na pytania i wspólnie z Tobą omówię konkretne sytuacje z Twojej kariery.

Justyna