Etap 4 Nagranie i sprzęt

Więc kiedy już wykonasz prace przygotowawcze i zaplanujesz swój podcast, nadszedł czas, aby zabrać się do pracy nad nagrywaniem pierwszego odcinka.

Do tego będzie Ci potrzebny sprzęt. Uważam, że na początku naprawdę wystarczy dyktafon w telefonie. Na początku nie inwestuj w drogi sprzęt. Sprawdź, czy podcasterska przygoda w ogóle Ci się spodoba.

Mikrofon dynamiczny vs pojemnościowy

Wiem, wiem nie wiadomo o co chodzi. Ale postaram się tak łatwo i przyjemnie wytłumaczyć. Mikrofon dynamiczny jest mniej czuły. Jeśli myślisz, że to wada, to już spieszę wyjaśnić, że dzięki temu wyłapuje mniej hałasów z otoczenia: szurający kapciami sąsiad, szczekający gdzieś pies na osiedlu i tak dalej.

Mikrofon pojemnościowy jest z kolei bardziej czuły, a co za tym idzie głos będzie brzmiał bardziej naturalnie. Nada się idealnie, jeśli nagrywasz w studiu albo w dobrze wytłumionym pomieszczeniu, bez pogłosu, szurającego kapciami sąsiada i tak dalej.

Ja najpierw zainwestowałam w pojemnościowy. No bo jak to? Chcę być profesjonalną podcasterką. No ale jak się okazało, że najlepszą porą dnia do nagrywania jest 4 rano, kiedy sąsiedzi śpią… to kupiłam dynamiczny.

Rodzaj złącza

Kupując mikrofon zwróć uwagę na to, jaki posiada rodzaj złącza. Może to być:

– złącze USB – dzięki temu podłączysz mikrofon od razu do komputera, ale nie podłączysz do takiego urządzenia jak mikser.

– złącze XLR – raczej nie podłączysz do komputera takiego mikrofonu. Za to idealnie będzie pasować do miksera czy rejestratora dźwięku.

Na początek i przy założeniu, że nagrywasz solo, polecam mikrofon ze złączem USB. Podłączysz go bez problemu do komputera i nie musisz kupować żadnych dodatkowych urządzeń.

Chcesz nagrywać podcast w duecie, to tutaj może być lepszym rozwiązaniem mikrofon ze złączem XLR podłączony np. do rejestratora dźwięku.

Robię tutaj małą gwiazdkę. Ja nagrywam wywiady, ale robię to zdalnie. Czyli mój rozmówca czy moja rozmówczyni ma swój mikrofon u siebie. Ale o nagrywaniu online jeszcze opowiem.

Złącze XLR


Złącze USB

Jakiego mikrofonu używam?

Mając na uwadze to, co wyżej, wybrałam mikrofon Samson Q2U. To dobry wybór dla jakościowego i niedrogiego mikrofonu. Możesz go podłączyć do kompa na USB, ale ma też wtyczkę XLR.

Samson jest dostarczany z małym statywem mikrofonowym, ale miłym ulepszeniem jest statyw mikrofonowy z wysięgnikiem, który zapewnia nieco większą elastyczność.

Co odradzam?

Pierwsze moje próby nagrywania podcastu (próby, bo nigdy tego nie opublikowałam), prowadziłam z wykorzystaniem mikrofonu krawatowego. Akurat taki miałam w domu, bo wykorzystywałam go do wywiadów przed kamerą i do setek. Nie jestem wyrafinowaną ekspertką od dźwięku, ale jakość nie była zadowalająca no i jest to niewygodne. W wypadku wideo widz ogląda Cię i jednak jego uwaga bardziej może koncentrować się na tym co widzi, więc jakieś delikatne muśnięcie włosami, kołnierzykiem etc. nie robi nic złego. W wypadku podcastu, słuchacz czy słuchaczka ma cię na uszach (słucha przeważnie przez słuchawki) więc dźwięk nomen omen gra tu pierwsze skrzypce. Poza tym ekspertka od dźwięku powiedziałaby, że w takim rozwiązaniu brakuje dynamiki i głębi.

Jakie oprogramowanie ci się przyda?

Jakie jest najlepsze nagranie podcastu? Takie którego nie trzeba montować. No, ale zawsze zdarza się, że coś musisz dodać np. intro, zapowiedź, reklamę, muzyczkę etc. Czasem coś trzeba wyciąć – wiadomo!

Jednym z darmowych programów jest Audacity.

– jest dość prosty w użyciu,

– pobierzesz go za darmo,

– będzie działać na Macu i Windowsie,

– zmontujesz, potniesz, dodasz odszumisz – także duże możliwości.

Ja do montażu używam programu Camtasia, pewnie dlatego, że kupiłam go do montażu video i tak jakoś dobrze mi się z nim pracuje. Nie jest to darmowe rozwiązanie, ale proste w użyciu i ma triki, których potrzebuję.

Jak nagrywać podcast zdalnie?

Zoom? Teamasy? Skype? Żadne z nich. Te komunikatory nie są dobre do nagrywania podcastów. Nie oferują wystarczająco dobrej jakości dźwięku. Pewnie sam/sama wiesz, jak kto jest, przerywa, zacina, zamraża itd.

Ale spokojnie. Są narzędzia do nagrywania wysokiej jakości dźwięku zdalnie. Na czym polega ich wyjątkowość? Na tym, że nagrywają audio lokalnie na każdym komputerze i przesyłają pliki do internetu. Daje nam to spokojną głowę, bo np. osłabienie jakości łącza w jakimś momencie rozmowy, nie spowoduje zerwania łącza i takich niedogodności jak na przykład w Zoomie.

Narzędzia:

  1. Zencastr – działa w Chromie. Można nagrywać audio i video, albo tylko audio ale rozmawiać z wizją. Jest prosty w użyciu. Ma kilka planów, ale ja korzystam z bezpłatnej wersji. W niej nie ma możliwości nagrywania video.
  2. Cleanfeed – na ten moment nie ma możliwości wideo. Audio nagrywa się w standardzie WAV.
  3. Squadcast – nagrywa nie tylko audio, ale i video.
  4. Riverside nagrywa wysoką jakość video.

Najlepiej przetestuj dwa, trzy narzędzia zanim zaczniesz nagrywać z gościem. Ja nie miałam jakichś przykrych niespodzianek, ale jak mówię, najczęściej nagrywam jednam przez Zencast.

Czy potrzebujesz rejestratora dźwięku?

Rejestrator dźwięku to takie niewielkie urządzenie do nagrywania. Jeśli nagrywasz podcast solo, albo zdalnie z gośćmi to w zasadzie rejestrator jest zbędnym wydatkiem. Rejestrator przyda Ci się, jeśli będziesz nagrywać wywiad face to face. Musisz mieć wtedy dwa mikrofony – dla siebie i dla gościa (o ile to jedna osoba). Musisz te mikrofony podłączyć do czegoś? Najlepiej do rejestratora dźwięku.

Oczywiście przed zakupem sprawdź, ile mikrofonów możesz podłączyć 1,2,4?

W tej części to tyle :)

Masz pytania – napisz do mnie śmiało anna@nareszcienaswoim.pl i działaj!

Powodzenia!