Gdy stawiasz pierwsze kroki w projektowaniu graficznym, albo samodzielnie projektujesz swoje logo – musisz wiedzieć czym jest raster, a czym wektor.

Raster

Grafika rastrowa to sposób przedstawienia obrazu na siatce pikseli, które mają określone rozmiary. Zwiększanie i zmniejszanie wpływają na jakość rastra – pogarszając ją. Pomniejszanie sprawia, że zanikają szczegóły, a powiększanie uwidoczni piksele. Grafiki rastrowe wykorzystuje się do zapisu zdjęć czy projektów które na nich bazują.

Najczęściej spotykane formaty plików rastrowych to:

– jpg

– png

– tiff

– psd

Wektor

Grafika wektorowa to zapis matematyczny, który bazuje na kształtach i krzywych. Dzięki temu skalowanie grafiki nie wpłynie na jej jakość.

Gdy projektujesz na przykład swoje logo idealnie będzie to wektor. Najczęściej pliki wektorowe spotykamy w takich formatach:

– svg

– pdf

– ai

– eps

Pliki otwarte – źródłowe

To takie pliki, które po otworzeniu w programie graficznym możesz dowolnie edytować. Są to najczęściej pliki psd, ai czy cdr. Mogą to być też formaty, które można edytować np. pdf, fitt, svg.

Pliki zamknięte – spłaszczone

To Twój finalny projekt, który na przykład wysyłasz do druku. W związku z tym, że nie mają edytowalnych warstw ich waga jest lżejsza niż plików otwartych. Dodatkowo, masz pewność, że w drukarni nikt nie zmieni wyglądu czy struktury Twojego projektu.

Na koniec dodam, że pliki w formatach domyślnych nie zawsze oznaczają otwarte… Zdarza się np. plik pdf, a po jego otwarciu okazuje się, że to raster, ale zapisany jak pdf. Zatem należy pamiętać, że o tym, czy plik jest otwarty czy nie świadczy jego zawartość, a nie rozszerzenie.