Już masz za sobą pierwsze kroki z programem graficznym. Zaprojektowałeś/zaprojektowałaś piękną wizytówkę, menu, ulotkę etc. i okazuje się, że po wydrukowaniu kolory nie wyglądają tak pięknie. Odpowiedzialne są za to przestrzenie kolorów RGB i CMYK. Niżej krótko o tym, o co właściwie z tym chodzi.

RGB to skrót oznaczający 3 podstawowe kolory:

R – red

G – green

B – blue

Słyszałam różne określenia „przestrzeń barwna”, „kolorystyka RGB”. Kolorystykę RGB znajdziemy na ekranach komputerów, na tabletach, smartfonach czy innych monitorach. Jest to kolorystyka, jak gdyby zarezerwowana do wyświetlania na urządzeniach, a nie do drukowania.

Z mieszania tych trzech kolorów w odpowiednich, proporcjach uzyskujemy każdy inny kolor. A z maksymalnego natężenia – biel.

CMYK

Skoro RGB służy do oglądania, to CMYK wykorzystuje się w druku offsetowym. To zestaw farb drukarskich.

C – cyjan – odcień niebieskiego zbliżony do turkusu,

M – magenta – odcień czerwonego zbliżony do purpury,

Y – yellow

K – black/key kolor kluczowy

Z barw CMY uzyskujemy czerń.

Różnice

Kiedyś wydawało mi się, że nie ma różnicy między tymi dwoma systemami kolorów. Do pierwszego wydruku… Kolory zapisane w przestrzeni RGB są bardziej soczyste w porównaniu do tych zapisanych w CMYK. Po wydrukowaniu, może okazać się, że kolory, które były intensywne w RGB, po prostu nieco wyblakły.

Jeśli będziesz drukować swój projekt, pamiętaj, żeby zapisać go w CMYK. Ważne jest też to, że w tej przestrzeni barw nie występuje kolor biały. W Twoim projekcie będzie to niezadrukowany element, czy obszar.